Životinje
U toku je SAJAM HORTIKULTURE na Beogradskom sajmu

Međunarodni Sajam hortikulture otvoren je 17.juna na Beogradskom sajmu pod sloganom „Bašta u srcu grada“ i trajaće do subote 20. juna.
Sajam je otvorio državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vlade Srbije Velimir Stanojević koji je rekao da je organizovanje ove manifestacije dobar putokaz Beogradskog sajma za novi početak.
„Dobar pokazatelj za dalji razvoj hortikulture je da proizvodnja cveća i ukrasnog bilja u Srbiji raste, trenutno imamo 550 hektara pod sadnicama, a ohrabrujuć je podatak da je preko 200 hektara površine cveća u zaštićenom prostoru„, istakao je Stanojević.
Slika je simbolična
On je dodao i da se na sajmu predstavljaju i voćari, vinogradari, povrtari, kao i ljudi koji se bave prikupljanjem i preradom lekovitog bilja.
Na 25. Medjunarodnom sajmu hortikulture učestvuje više od 80 izlagača, najviše domaćih, ali su preko svojih distributera i predstavnika zastupljene firme iz Nemačke, Italije, Slovenije i Švedske.
Govoreći o 23. Izložbi lekovitog bilja i preparata od meda Darovi prirode, koja je prateći deo Sajma hortikluture, Stanojević je istakao da u Srbiji 1,3 miliona košnica daju 11.000 tona meda.
Pored te izložbe održavaja se Izložba baštenskih i parkovskih mašina i prateće opreme „MotoPlantExpo“ i Izložba organske proizvodnje „Organic Fest“.
Izvor: beta.rs
Životinje
UHAPŠEN MUŠKARAC u Nišu jer je u restoranu ZLOSTAVLJAO MAČKU I BACIO JE U REKU

Na internetu je kružio veoma uznemirujući video, a onda je usledila vest – Niška policija identifikovala je i uhapsila četrdesetjednogodišnjeg muškarca iz tog grada koji se sumnjiči da je u jednom restoranu zlostavljao mačku, a potom je bacio u reku, piše RTS.
Slika je simbolična.
Policija će, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Nišu, podneti krivičnu prijavu, navodi se u saopštenju MUP-a.
Krivična prijava se podnosi zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo ubijanje i zlostavljanje životinja.
Ostaje da vidimo da li će sve ostati na ovome ili će konačno neka životinja, jadna i nevina žrtva monstruma, dočekati pravdu.
Životinje
Došlo je proleće i POČINJE SEZONA MALIH JEŽEVA – molimo vas pazite na njih!

Jež (Erinaceus concolor/Hedgehog) živi u šumama, šibljacima, proplancima, ali i u blizini naselja i u naseljima. Možete ih videti i u parkovima i baštama, a širom Srbije su širom rasprostranjeni. Međutim, da li ste znali da je prolećni period sezona parenja ježeva i da su oni tada najaktivniji? Ako nista, podsetite se ove i drugih zanimljivih činjenica o ježićima u razgovoru koji je portal Djole dog imao sa doktorom veterine Vladimirom Terzinom.
Počinje polako i sezona malih ježeva koji se često nađu na putu. S obzirom da su oni spori, ne mogu se brzo i lako skloniti na bezbedno mesto. Ovim putem pozivamo i vozače da povećaju oprez, pogotovo u sumrak i noću, kako bi se u što većoj meri smanjilo stradanje ovih divnih životinjica.
Evo nekoliko informacija o njima, da biste postali svesni koliko su oni predivni – imaju 5.000 – 7.000 bodlji, veoma su aktivni tokom noći, imaju odlično čulo sluha i mirisa, prosečni životni vek je oko 5 godina, vole da se maze i igraju. Ježevi imaju malo prirodnih neprijatelja, a glavni uzrok njihove smrtnosti je upravo – čovek.
Oni su dakle, prava mala slatka bodljikava stvorenja. Zato, čuvajmo ih!
Životinje
Sredozemna morska medvedica NAKON 40 GODINA viđena u Hrvatskoj!

Tokom obavljanja monitoringa morskih vranaca u akvatoriju Nacionalnog parka Mljet proteklog vikenda, biolog Luka Jurinović i čuvar prirode Nacionalnog parka Mljet Davor Stražičić uočili su i fotografisali sredozemnu medvedicu (Monachus monachus), jednog od najugroženijih sisara na svetu. To je prvi potvrđen slučaj njenog pojavljivanja na ovom području od početka 1980-ih godina.
Slika je simbolična.
Ona spada u porodicu pravih foka, hrani se ribom i mekušcima koje lovi roneći. Može narasti do dužine od preko 2,5 m i težiti do 300 kg. Nekada je bila raširena i u Jadranu, ali se danas smatra regionalno izumrlom. Tome je doprinio intenzivan ribolov, ali i rast nautičkog turizma zadnjih decenija.
Područja s visokim stupnjem zaštite prirode, kao u ovom slučaju akvatorija NP Mljet, pokazala su se kao mesta gde je raznim mehanizmima moguće poboljšati stanje neke ugrožene vrste ili pojedinog eko sistema. Preduslov za boravak i preživljavanje ovakvog sisara je dovoljno bogat riblji fond i neuznemiravanje od strane ljudi.
Iz NP Mljet nadaju se da uočena jedinka nije sama, te da će njena poseta najstarijem morskom zaštićenom području na Sredozemlju, Nacionalnom parku Mljet, pretvoriti u mesto trajnog boravka ove vrste.
-
Vijesti4 days ago
Svi kažu da nisam stao dok se nije rodio dječak, ali nije tako: Goran iz Pranjana poslije 6 kćerki dobio sina!
-
Vijesti4 days ago
Komšije iz Beograda na vodi otkrivaju: Đani i Slađa su prava seljana, Viki i Jana se ne mirišu! A evo šta je sa nestalom Vranićkom!
-
Vijesti4 days ago
Oglasio se Anđelin bivši dečko koga je često dozivala! Otkrio jezive detalje iz veze sa njom: Tražila je da je šamaram!
-
Vijesti4 days ago
Sloba sinu kupio odijelce sa natpisom iz pjesme Baje Malog Knindže, Jelena sve usnimila: Svaka bi fukara…
-
Vijesti4 days ago
U najboljem slučaju će ostati invalid: Boki 13 hitno smješten u bolnicu, čeka ga rizična operacija!
-
Vijesti4 days ago
Šokantna ispovijest Darka Lazića: Pjevač priznao da je bio sa više od 300 žena, i dao hiljade eura na…
-
Vijesti4 days ago
Fitnes trener iz Krnjače ostavio oproštajno pismo, pa nestao bez traga: Napisao ove čudne riječi! U potragu uključena riječna policija!
-
Vijesti4 days ago
Jutarnje razgibavanje sa Jovanom Jeremić: U uskom kombinezonu zamiješala kukovima i tverkovala, zadnjica u prvom planu!