Posle 10 povećanja, FED zadržao stabilne kamatne stope: Ipak, prognoze za budućnost nisu optimistične

Federalne rezerve saopštile su će pauzirati svoju istorijsku kampanju povećanja kamatnih stopa, ali su nagovestile da su ove godine verovatna dodatna povećanja.

Glasanje da se preskoči povećanje stope na ovom sastanku je bilo jednoglasno.

Od marta 2022., zvaničnici FED-a podigli su referentnu kamatnu stopu centralne banke 10 puta zaredom u pokušaju da ohlade američku ekonomiju i bore se protiv inflacije koja je i dalje dvostruko veća od cilja Fed-a.

Izjava FED-a nakon sastanka potvrdila je da zvaničnici smatraju da je pauza mudar potez, ali većina zvaničnika smatra da su ove godine neophodna dodatna povećanja.

– Gledajući unapred, skoro svi učesnici Komiteta smatraju da je verovatno da će neka dalja povećanja stope biti neophodna ove godine kako bi se inflacija smanjila za dva odsto tokom vremena – rekao je predsednik Fed-a Džerom Pauel na svojoj konferenciji za novinare posle sastanka.

 

(Telegraf Biznis)